چهارشنبه 12 خرداد 1389 12:05:32             شماره‌ خبر :590570
آسیب‌شناسی وبلاگ‌نویسی دینی و قرآنی در كشور/42
حمید درویشی:

اكثر وبلاگ‌هایی كه برچسب دینی دارند، دینی نیستند

گروه فضای مجازی: به باور یك وبلاگ‌نویس و فعال عرصه مجازی، اگر وبلاگ دینی را وبلاگی بدانیم كه نگاه نویسنده آن، دینی باشد نه موضوع آن، می‌توان گفت اكثر وبلاگ‌هایی كه برچسب دینی دارند، دینی نیستند.

حمید درویشی، وبلاگ‌نویس و فعال عرصه مجازی در گفت‌‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا) درباره آسیب‌شناسی وبلاگ‌نویسی دینی، گفت: اگر وبلاگ دینی را وبلاگی بدانیم كه نگاه نویسنده آن، دینی باشد نه موضوع آن، می‌توان گفت اكثر وبلاگ‌هایی كه برچسب دینی دارند، دینی نیستند، چون وبلاگ‌نویس سواد دینی كافی ندارد و فكر می‌كند نظر دین همانی است كه او فهمیده.

درویشی در تشریح آسیب‌های موجود در فضای وبلاگ‌نویسی دینی بیان كرد: یك مشكل این است كه افرادی كه باید بنویسند و می‌توانند بنویسند، در این فضا وارد نمی‌شوند. ممكن است دلیل آن، ترس از تكنولوژی باشد، ولی به نظر می‌رسد مشكل اصلی عدم اراده و نداشتن اراده كار است.

وی تأكید كرد: در فضای داخل وبلاگ‌نویسان هم هنوز شبكه‌ای كه میان وبلاگ‌نویس‌ها وحدت به وجود بیاورد، وجود ندارد. هر كسی كاری را انجام می‌دهد كه فكر می‌كند درست است. این، واقعیتی است كه وجود دارد. شاید اگر یك مدیریت هیئتی در این حوزه وجود داشته باشد، وبلاگ‌نویسان یكدیگر را بهتر بشناسند و با هم بیشتر آشنا شوند. اگرچه شبكه‌های مجازی مثل «نت ایران» و «نویسه» به این امر كمك كرده ولی ضعف باز هم این است كه وبلاگ‌نویسان از فعالیت‌های یكدیگر بی‌خبر هستند.

این فعال عرصه مجازی، مشكل دیگر را ضعف محتوایی دانست و افزود: مشكل محتوایی این است كه اسلام برای وبلاگ‌نویسان معرفی نشده است و به تبع آن، انقلاب اسلامی. در حالی كه هر كسی كه بخواهد در مورد موضوعی صحبت كند، تا زمانی كه از آن موضوع شناخت كافی نداشته باشد، نمی‌تواند به خوبی از آن دفاع كند.

 
وقتی شناخت صحیحی از دین وجود نداشته باشد، وبلاگ‌نویسی دینی درست هم پدید نمی‌آید. راه حل هم این است كه شناخت دین باید در جامعه حداكثری شود و باید این كار باید در كتاب‌ها صورت بگیرد.

حمید درویشی ادامه داد: در عین حال وبلاگ‌نویس‌ها با روحیه‌ای جهادی و غیرتی و بدون هیچ چشم‌داشتی، در حال فعالیت هستند؛ آدم‌هایی كه انگیزه دارند و بدون هیچ كمك دولتی دارند كار می‌كنند یا از نظر اطلاعات به جایی وصل نیستند، ولی خودشان دارند شبانه‌روزی وقت می‌گذارند و می‌نویسند. از طرف دیگر نهادهای مسئولی هم هستند كه وقتی به سایت‌ آن‌ها سری بزنید، ناامید می‌شوید.

این وبلاگ‌نویس راه‌حل اصلی را تمركز روی سواد رسانه‌ای عنوان كرد و گفت: باید سواد رسانه‌ای در كتب درسی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان مورد تأكید قرار گیرد تا از همان ابتدا، مخاطب و عموم افراد جامعه، رسانه‌ها را بشناسند و بتوانند برنامه‌ها را نقد و ارزیابی كنند و توانایی انتخاب داشته باشند. اگر مخاطب، مخاطب هوشمندی باشد، خیلی از مشكلات حل می‌شود.

وی افزود: نكته دیگر این است كه باید درس آموزشی رسانه‌ای را هدفمند كرد. هر كس متناسب با سن خود باید آموزش‌های رسانه‌ای بگیرد. این طور نباشد كه یك دانشجو نتواند در اینترنت كار كند، ولی یك دانش‌آموز ابتدایی، كه ممكن است اینترنت برای او محیط مناسبی نباشد، در این فضا فعال باشد.

درویشی، در پایان، مشكل اصلی را عدم شناخت دین عنوان كرد و اضافه كرد: وقتی شناخت صحیحی از دین وجود نداشته باشد، وبلاگ‌نویسی دینی درست هم پدید نمی‌آید. راه حل هم این است كه شناخت دین باید در جامعه حداكثری شود و باید این كار در كتاب‌ها صورت بگیرد. كتب درسی مطمئناً می‌تواند بسیار نقش داشته باشد.

      استفاده از این خبر ، با ذکر منبع بلامانع است.

این خبر در ایکنا: +

این خبر در طلبه بلاگ: +