رسانه‌های انقلاب اسلامی در سال اول دانشگاه
یادش بخیر!
سال‌های اول و دوم تحصیل در دانشگاه، به شدت علاقه داشتم به چنین موضوعاتی بپردازم. رسانه‌های انقلاب اسلامی، جاهایی که انقلاب اسلامی به بازتولید خودش می‌پردازه. جاهایی که انقلاب اسلامی، به تربیت آدم تراز انقلاب می‌پردازد. تریبون‌های انقلاب اسلامی. با این نگاه چیزهایی مثل انتخابات (که مردم، حرف انقلاب اسلامی را می‌زنند)، نماز جمعه (که قاعدتا طیف خاصی از روحانیت باید به تبیین و ترویج گفتمان انقلاب اسلامی بپردازند، اما همیشه این‌طور نیست و به دورهم جمع شدن امت حزب الله بسنده می‌شود)، راه‌پیمایی‌ها (22 بهمن، روز قدس و...)، تجمعات و تظاهرات دانشجویی یا مردمی، هیات و... برام مهم و جالب بود.

راهیان نور به مثابه یک رسانه
اما بیش از همه، راهیان نور را دوست داشتم. در دفاع مقدس بود که جوانان ما ره صد ساله عرفای پیر و سالکان طریق را یک‌شبه می‌رفتند. «دانشگاه» جبهه، دانش‌آموختگانی در تراز انقلاب اسلامی و به تعداد زیاد ارائه داد. تجلی هدف تربیتی انقلاب اسلامی در دوران هشت ساله دفاع مقدس و به تعبیر دقیق‌تر سردار سعید قاسمی، ده‌ساله (با محاسبه یکی دو سال قبل جنگ) در جبهه‌های غرب و جنوب، باورنکردنی است.
راهیان نور، داستان دل‌دادگی نسلی است که آن روزها را ندیده است. اما گم‌شده خود را آن‌جا می‌جوید. نشانه‌های آن تحول انفسی که با انقلاب اسلامی رخ داد، امروز بیش از هر جای دیگر در اردوهای بازدید از مناطق عملیاتی غرب و جنوب مشاهده می‌گردد.
کارکرد سرگرمی و آموزشی در بیش‌تر رسانه‌ها به سهولت اتفاق می‌افتد. کارکرد عجیب ارتباطی راهیان نور، کارکرد تربیتی آن است. چه می‌کنه این اردو! دوری از مناطق شهری، مشکلات همیشگی تدارکات و پشتیبانی این اردوها به ویژه دیر رسیدن ناهار و شام را موجب شده است، اما شهدا چنان دل بچه‌های مردم را دست‌کاری می‌کنند که نگو! 
---
بهانه نوشتن این مطلب، دو چیز بود:

یکی- انتشار شماره اول نشریه دانشجویی ـ«رسانه 57» به همت آقای زرودی و دوستان سال اول فرهنگ و ارتباطات در دفتر رسانه واحد پژوهش و نشر بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام. جا دارد از نگاه فرهنگی و زحمات تربیتی آقا محمدمهدی کریم‌پور عزیز در شکل‌گیری و فعالیت این دفتر و جلب مشارکت دانشجویان سال‌های پایین تشکر کنم. تیتر اول روی جلد این شماره، «راهیان نور به مثابه یک رسانه» بود.

دوم- امشب ان‌‌شاءالله با اتوبوس عازم مناطق عملیاتی جنوب خواهیم بود. اردوی جنوب بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام پس از جنگ، هر ساله (به جز یک سال گویا) برگزار می‌گردد. متاسفانه ظاهرا امسال دانشگاه با برگزاری اردو در هفته‌های تحصیلی مخالفت کرده و زمان اردو به یکی از بدترین زمان‌های ممکن تعویق افتاده است!